Arhiivihaldus ja dokumentide säilitamine on ettevõtte jaoks kriitilise tähtsusega, et tagada olulise teabe säilimine ja kättesaadavus. Korralikult hallatud arhiivisüsteem aitab kaitsta ettevõtte ajalugu, täita seaduslikke nõudeid ja toetada igapäevaseid operatsioone.
Dokumentide elutsükli haldamine hõlmab dokumentide loomise, säilitamise, kasutamise ja hävitamise protsessi, tagades, et kõik dokumendid on hallatud efektiivselt ja vastavad seaduslikele nõuetele. Korralikult hallatud arhiivisüsteem aitab kaitsta ettevõtte ajalugu, täita seaduslikke nõudeid ja toetada igapäevaseid operatsioone.
18.1 Dokumentide arhiveerimise ja säilitamise poliitikadDokumentide arhiveerimise ja säilitamise poliitikad määravad, kuidas ettevõttes dokumente hoitakse ja hallatakse. Need poliitikad tagavad, et olulised dokumendid säilitatakse turvaliselt ja on vajadusel kergesti kättesaadavad.
- Poliitikate koostamine: Arhiveerimise ja säilitamise poliitikate koostamisel tuleb määratleda, milliseid dokumente tuleb säilitada, kui kaua ja millistel tingimustel. Samuti tuleb sätestada protseduurid dokumentide regulaarseks läbivaatamiseks ja hävitamiseks, kui need enam vajalikud ei ole.
- Turvalisus: Poliitikad peavad sisaldama juhiseid, kuidas tagada dokumentide füüsiline ja digitaalne turvalisus, et kaitsta neid volitamata juurdepääsu, kadumise või kahjustumise eest.
Riskid ja nende maandamine: Kui dokumentide arhiveerimise ja säilitamise poliitikad ei ole selged või neid ei järgita, võib see viia olulise teabe kadumiseni või volitamata juurdepääsuni. Riskide maandamiseks tuleb tagada, et kõik töötajad on teadlikud ja järgivad kehtestatud poliitikaid ning et poliitikaid ajakohastatakse vastavalt vajadusele.
18.2 Dokumentide elutsükli haldamineDokumentide elutsükli haldamine hõlmab dokumentide loomise, säilitamise, kasutamise ja lõpuks hävitamise protsessi. See tagab, et kõik dokumendid on hallatud efektiivselt ja vastavad seaduslikele nõuetele.
- Elutsükli etapid: Dokumentide elutsükkel koosneb mitmest etapist: loomine, aktiivne kasutamine, passiivne säilitamine ja hävitamine. Iga etapi jaoks tuleb määratleda spetsiifilised protseduurid ja vastutusalad.
- Säilitamistähtajad: Iga dokumendi tüübi jaoks tuleb määrata säilitamistähtajad, mis põhinevad seaduslikel nõuetel ja ettevõtte vajadustel. Näiteks finantsdokumente võib olla vaja säilitada teatud aastate jooksul vastavalt seadusele.
- Hävitamisprotseduurid: Kui dokumendid ei ole enam vajalikud, tuleb need hävitada turvalisel ja vastavuspõhisel viisil. See hõlmab nii füüsiliste kui ka digitaalsete dokumentide turvalist hävitamist.
Riskid ja nende maandamine: Kui dokumentide elutsüklit ei hallata korralikult, võib see viia dokumentide kadumiseni, volitamata juurdepääsuni või seaduslike nõuete rikkumiseni. Riskide maandamiseks tuleb tagada, et kõik töötajad on teadlikud ja järgivad dokumentide elutsükli haldamise protseduure ning et neid protseduure ajakohastatakse vastavalt vajadusele.